Egzamin na prawo jazdy – Eco Driving

Od 2015 roku na egzaminie na prawo jazdy pojawił się eco driving. Poza znajomością przepisów kursant musi jeździć ekologicznie i oszczędnie. Co to oznacza w praktyce?

Egzaminator podczas egzaminu na prawo jazdy będzie oceniał nie tylko znajomość przepisów oraz umiejętność prowadzenia samochodu. Ocenie podlegać będzie tzw. eco driving – czyli jazda ekologiczna. Wprowadzenie tego elementu ma związek z dyrektywą unijną, w której jest zapis, że podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy kierujący ma poruszać się pojazdem w sposób sprawny, bezpieczny i energooszczędny. Na co więc trzeba zwracać uwagę zdając na prawo jazdy?

Przede wszystkim osoba egzaminowana powinna zmieniać bieg na wyższy w momencie kiedy obroty silnika będą wynosić od ~1800 do ~2600 obr./s. Warto też pamiętać by pierwsze cztery biegi były wykorzystane zanim pojazd osiągnie 50 km/h. Ważne też jest hamowanie silnikiem.

Prawo jazdy częstochowa

Co to zmienia w sposobie prowadzenia kursu na prawo jazdy?

W praktyce nic. Nasza szkoła prawa jazdy od początku istnienia uczyła kursantów ekologicznej jazdy, która niewątpliwie przydaje się w przyszłości, gdyż pozwala przyszłemu kierowcy na oszczędność paliwa wynoszącą około 15%.

O czym warto pamiętać jeżdżąc ekologicznie?

  • Unikaj jazdy na wysokich obrotach.
  • Staraj jeździć równomiernie ze stałą prędkością.
  • Dostosuj styl jazdy do warunków panujących na drodze.
  • Pamiętaj o właściwym ciśnieniu opon!
  • Nie przewoź zbędnego bagażu.
  • Używaj klimatyzacji tylko wtedy kiedy jest ona na prawdę potrzebna.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Techniki hamowania pojazdem - Ośrodek Szkolenia Kierowców "AS" - Prawo jazdy Częstochowa - Najlepsza szkoła jazdy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.