Techniki hamowania pojazdem

Jak pewnie wiecie podczas egzaminu na prawo jazdy występują dwa zadania egzaminacyjne związane z hamowaniem. Dlatego warto znać różne techniki hamowania.

Pierwsze zadanie podczas egzaminu na prawo jazdy polega na rozpędzeniu pojazdu do 50 km/h i zatrzymaniu go w miejscu wskazanym przez egzaminatora. Drugie zaś podobnie jak w pierwszym rozpędzić samochód z tą różnicą, że zahamować trzeba w jak najkrótszym czasie, tak aby nie dopuścić do zgaśnięcia silnika. Jakie więc techniki stosować?

Pierwszą techniką jest hamowanie normalne. Polega ono na ciągłym, stopniowym wciskaniu pedału hamulca bez wciskania sprzęgła, które wciskamy dopiero pod koniec manewru. Ten sposób jest dość efektywny ponieważ hamujemy silnikiem oraz hamulcem zasadniczym. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że ten sposób jest ekonomiczny – podczas fazy gdy następuje hamowanie silnikiem, samochód w ogóle nie zużywa paliwa. Hamowanie

Drugą techniką jest wspomniane wcześniej hamowanie silnikiem – polega na wytracaniu prędkości poprzez zdjęcie nogi z gazu i niewciskaniu sprzęgła. Jest to dobry nawyk, który powinno stosować się na co dzień. Jest to najekonomiczniejszy sposób hamowania.

Hamowanie biegami to trzecia technika, która polega na redukcji biegów na niższe, co pozwala uniknąć poślizgu na śliskiej nawierzchni.

Ostatnią techniką jest hamowanie pulsacyjne – naciskanie i zwalnianie pedału hamulca z dużą częstotliwością. Przeciwdziała to blokowaniu się kół i utracie sterowności. Na podobnej zasadzie działa system ABS – jednak warto pamiętać, że wydłuża on drogę hamowania.

Wszystkich tych technik uczymy w naszej Szkole Prawa Jazdy w Częstochowie.